İnternetten Para Kazanma

Adsense’de 13 Ban Sebebi(2021)

Adsense, website ve blog sahiplerinin reklam yayınlayarak, reklamlara tıklama yapan ziyaretçilerden para kazandığı bir sistemdir. Günümüzde en kaliteli reklam ağı olan Adsense katı politikalarıyla en iyi yayıncıların reklamları yayınlamasını istemekte ve sistemin en iyi şekilde işlemesini amaçlamaktadır. Bu nedenle her website ve blog’da reklam yayınlanmasına izin verilmemekte ve başvurular kabul edilmemektedir. Adsense reklamları yayınlayan website ve blogların da sürekli olarak kriterlere uyup uymadıkları kontrol edilmekte ve belirlenen kurallara uymayanlar banlanmaktadır. Adsense ban sebepleri bu katı politikalar nedeniyle webmaster forumlarında en fazla araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alıyor.

Adsense ban sebebi olarak birçok neden sıralamak mümkündür. Kopya içerik, spam, reklamlara bilinçli olarak tıklama ve daha birçok neden Adsense ban sebepleri arasında yer alıyor. Adsense’den para kazanmak isteyen ve sistemden banlanmak istemeyen webmasterlar bu nedenle çok dikkatli olmalı ve istenmeyen davranışlarda bulunmamalıdırlar.

Adsense’de 13 Ban Sebebi

1)Reklama Tıklama:

Google Adsense tarafından deyim yerindeyse kesinlikle affedilmeyen davranışlardan birisi yayıncının kendi reklamına tıklamasıdır. Reklamlar website veya bloglara gelen ziyaretçiler tarafından görüldüğünde ve reklama tıklandığında yayıncılar para kazanmakta ve reklam verenler de reklamlarından fayda sağlamak için kampanya düzenlemektedir. Reklama sırf daha fazla para kazanabilmek adına kendiniz tıklarsanız sistemi sekteye uğratmış ve reklam verenlerin reklamlara ödediği paranın da boşuna gitmesine neden olursunuz. Bu nedenle Google sistemi ayakta tutabilmek adına reklamlarına kendi tıklayan yayıncıların bu tıklamalarını ilk etapta iptal etmekte ve saymamaktadır. Sürekli olarak kendi reklamlarına tıklayan webmaster’ların ise Google Adsense hesapları süresiz olarak kapatılmaktadır.

2)Açılır Pencere (Pop-Up) Reklamı:

Adsense reklamları belli alan çözünürlüklerine göre yayınlanır. Website veya bloglarda belirlenen Adsense reklam alanları dışında açılır pencere reklamı yayınlamak Adsense 13 ban sebebi içerisinde yer alıyor. Reklamlarınızı normal şekilde yayınlamamız ve ziyaretçilere herhangi bir linke tıkladıklarında pop-up şeklinde Adsense reklamları göstermeniz kesin bir şekilde ban sebebidir.

3)İllegal Site İçerikleri:

Yasadışı içerikler, kumar, dizi-film siteleri, +18 siteler ve tüm illegal içerik barındıran website ve bloglar Adsense reklam politikası dışında kalmaktadır. Bir kitabı veya filmi izinsiz şekilde yayınlamak telif hakkı ihlaline girdiği gibi aynı zamanda da suç teşkil etmektedir. Bu nedenle bu tarz platformların Adsense başvuruları direkt olarak reddedilmektedir. Adsense başvurusu onaylandıktan sonra illegal ve telif hakkını ihlal eden içerikleri yayınlayan websiteler de kısa süre içerisinde banlanmaktadır.

4)Yasaklı Program ve Script Tanıtımı:

Bir hit programı ve scripti tanıtımı yapılması da website ve bloglar için Adsense ban sebebi olarak yer alıyor. Kısaca bot programları ve yazılımları içeren bir websitede Adsense reklamı yayınlanamaz.

5)Reklam Tıklamalarında Ani Yükseliş:

Hitlerde meydana gelen ani yükseliş Adsense ban sebebi olmasa da reklam tıklamalarında meydana gelen ani artışlar hesabınızın kapanmasına neden olabilir. Eğer siz reklamlara tıklamıyorsanız ve ani yükselişin websitenize gelen bir saldırı olduğunu düşünüyorsanız bunu kesinlikle Adsense ekibine bildirmeli ve durumu detaylı şekilde izah etmelisiniz. Bu şekilde Adsense tıklamaları analiz ederek bunun bir siber saldırı olduğunu düşünürse reklamlarınızı normal şekilde göstermeye devam edebilirsiniz. Aynı bilgisayar, akıllı telefon veya tabletten sürekli olarak reklamlara tıklanması da hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak eğer art niyetli birilerinin sürekli reklamlarınıza tıkladığını düşünüyorsanız bunu rapor etmelisiniz.

6)Adsense Reklam Kodlarına Müdahale:

Adsense hesabında reklamlar için belirli kodlar yer almaktadır. Kodlara kesinlikle müdahale edilmemeli veya değiştirilmemelidir. Reklam kodlarının değiştirilmesi de kesin olarak Adsense ban sebebi olarak yer almaktadır.

7)Reklamlara Tıklamaya Teşvik:

Adsense 13 ban sebebi arasında yayıncıların en fazla hesabının kapatıldığı nedenlerden birisi de reklamlara tıklamaya teşviktir. Websitenize gelen ziyaretçilere hiçbir şekilde reklamlara tıklamaya teşvik edici söylemlerde bulunmamalısınız. Bunu sosyal medya hesaplarınızdan gerçekleştirseniz dahi Google Adsense gelişmiş algoritmasıyla bunu tespit edebilmekte ve hesabınızı kapatabilmektedir.

8)Hitlerde Ani Artış:

Website hitlerinde zamanla artış veya düşüş yaşanabilir. Bunun çok yüksek bir şekilde olması illegal bir program veya yazılımla hit çekildiği izlenimi uyandırabilir. Bir günde 1500 hit alırken ertesi gün 100.000 hit almanız Adsense ban sebebi olabilir. Bu nedenle organik trafik dışındaki illegal yollardan elde edilen hitlerden uzak durmanızda fayda var.

9)Çift Hesap:

Farklı nedenlerle bir hesap daha açmayı düşünebilirsiniz. Google Adsense’den sorunsuz bir şekilde para kazanabilmek için en fazla 1 adet hesabınız bulunmalıdır. Gerçek bilgilerle hesabınızı oluşturmalısınız zira ödeme esnasında hesabınız banlanabilir. 2 hesabınız olduğu tespit edilirse Adsense’den süresiz bir şekilde banlanabilirsiniz.

10)Yetersiz İçerik:

Burada yetersiz içerikten kastımız 100 kelimelik bir yazı içerisinde çok fazla reklam gösterilmesidir. Eğer sırf reklam için faydasız içerikler oluşturuyorsanız Adsense’de tutunmanız çok zor. Bu yüzden sırf içerik oluşturmak için ve reklam yayınlayıp para kazanmak için içerik oluşturmamalısınız. Okuyucuya fayda sağlayan ve kaliteli uzun yazılar reklam performansını daha olumlu bir şekilde etkilemektedir.

11)E-Mail’lere Adsense Kodu Yerleştirmek:

Bu bir yayıncı olarak kesinlikle yapmamanız gereken bir davranış. Zira mail’lerde reklam kodu kullanmanız direkt olarak ban sebebidir. Özellikle ücretli bir şekilde birçok kişiye mail yollamanızı sağlayan uygulama veya hizmetlerle reklam kodlarınızı göndermeniz geri dönüşü olmayacak bir şekilde Adsense hesabınızın kapanmasına zemin hazırlayacaktır.

12)Açılır Pencere Reklamları:

Google Adsense hesabındaki reklam kodlarının hiçbir şekilde değiştirilmemesi gerekmektedir. Bu değiştirildiğinde Adsense hesabınız silinecektir. Kodlarla düzenleme yaparak reklamın yeni pencerede açılmasını sağlamak büyük bir sorun teşkil edecektir. Zira web sitelerde görmüş olduğunuz Google Adsense reklamlarına tıkladığınız zaman direkt olarak reklam sayfasına yönlendirildiğinizi göreceksiniz. Bu nedenle açılır pencere Adsense reklamları kesin olarak ban sebebidir.

13)Ana Sayfada Sadece Reklam Yayınlama:

Adsense reklamları bir sayfada maksimum 3 adet olmalıdır. Birçok website ve blog ana sayfasında içerikler yer almakta ve sağ yada sol taraflarında ise Adsense reklam alanları bulunmaktadır. Direkt olarak ana sayfada içerik yerine sadece reklam yayınlamak da Adsense’de 13 ban sebebi arasında yer alıyor. Yani website veya blog sadece reklam gösterimi üzerine olmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu