İnternetten Para KazanmaAffiliate Marketing

Blogunuzdan Para Kazanmanın 5 Yolu (2021)

Eğer blogunuzu yeni kurduysanız, muhtemelen gelir elde etmek için bazı bilgiler edinmek istersiniz.

Bu yazımızda, blog sahipleri için şu anda aktif olan blogdan para kazanma yöntemlerini inceleyeceğiz ve bu para kazanma sistemlerinin nasıl çalıştığını anlamaya çalışacağız.

Sitesini yeni oluşturan bir blog yazarları için Adsense en çok kullanılan sistemlerden birisidir. Adsense TBM(Tıklama Başına Maliyet) sistemiyle çalışır. Bu konuya yazımızın geri kalanında değineceğim.

Blog Sitesinden Nasıl Para Kazanılır?

Bir blog ile para kazanmanın birçok farklı yolu vardır. Ben bu yazımda blogunuzdan para kazanmanın 5 popüler yolunu inceledim.

 • Satış Başına Kazanç Reklamları (Affiliate Marketing)
 • Google Adsense ve benzeri reklamverenler
 • CPM Programlarına Katılın
 • Ürün İncelemeleri ile Affiliate Kazanç Elde Edin
 • Sponsorlu İçerikler Yayınlayın

1- Satış Başına Kazanç Reklamları(Affiliate Marketing)

Satış Ortaklığı adı verilen bu sistem, Bir ürünün satılmasında aracı olup, bu işlemden komisyon kazanmanıza olanak sağlar.

Satış Başına Kazanç sistemi, profesyonel blog yazarlarının en çok tercih ettiği para kazanma yöntemidir. Bunun nedeni; Diğer sistemlere göre çok daha fazla getirisi olmasıdır.

Örnek olarak; Gezi bloglarının verdiği Tatil Sitesi Reklamlarını verebiliriz. Kullanıcıyı Tatil Sitesine yönlendiren blog sahibi, yapılan satış üzerinden güzel komisyonlar kazanır.

Ayrıca bu kazanç sistemini oluşturmak oldukça basittir. Örnek verecek olursak; Viyana Turu ile ilgili yazılan bir blog yazısında, Siz de en uygun fiyatlara Viyana Tatili yapmak isterseniz tıklayın! gibi bir eylem kullanıp ilgili sitenin adresini verebilir ve satış başına kazanç elde edebilirsiniz.

Satış Ortaklığı sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için, Affiliate Marketing Nedir? yazımı inceleyebilirsin.

Bir blog yazarı olarak satacak bir ürününüzün olmasına gerek yok. Size kendi ürününü satmanız için güzel komisyon ödeyen firmalar mevcut.

İçeriklerinizin türüne bağlı olarak GelirOrtakları, ReklamAction, Admitad gibi Satış Ortağı kanalları kullanabilirsiniz.

2- Google Adsense ve benzeri reklamverenler

Google Adsense blog yazarları ve en yetkili siteler için en popüler para kazanma yöntemlerinden birisidir.

Adsense platformunu kullanmaya başlama süreci şöyle işliyor;

 • Kaliteli içeriklerle dolu bir web sitesi oluşturursunuz.
 • Platforma katılmak için başvuru yaparsınız.
 • Google sizi değerlendirip, web sitenizi onaylar.
 • Bir reklam kodu oluşturursunuz.
 • Bu kodu internet sitenize eklersiniz.

Web siteniz çok fazla trafik alıyorsa, Google Adsense reklamlarını sitenize eklemek size düzenli bir gelir kaynağı sağlayabilir.

Adsense, bir kullanıcı herhangi bir reklama tıkladığında size Tıklama Başına Maliyet(TBM) ödeyen Google’ın geliştirdiği bir platformdur.

Şunu hatırlatmakta fayda var; Google Adsense şartları konusunda çok katıdır. Gerekli şartları sağladığınızdan emin olun ve sitenizdeki reklamların hiç birisine tıklamayın.

Adsense bu alana hakim gibi gözükse de başka alternatifleri mevcut. Diğer alternatifler de aynı şekilde, Tıklama Başına Maliyet yöntemiyle çalışır.

Adsense sisteminin gösterdiği ortalama kazanç tablosu.

CPM Programlarına Katılın

CPM(Cost Per Mille) yani “Bin Gösterim Başına Maliyet, sitenizdeki reklam gösterimlerinden para kazanacağınız bir sistemdir. Bu modelde hiçbir şey satmanıza ve reklamın tıklama almasına gerek yok. Her 1000 gösterim başı size belirli bir miktarda ödeme yapılacaktır.

Bu sistemi kullanmak isterseniz, aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var;

 • Web Sitenizdeki Trafiğinin Kalitesi
 • Web Sitenizdeki Trafiğin Konumu
 • Web Sitenizdeki Trafiğin Kaynağı
 • Web Sitenizdeki Reklamların Görünürlüğü

Herhangi bir kaliteli CPM reklam platformu, Web sitenizdeki trafiğin kalitesini kontrol edecektir. Web sitenize bot trafik yolluyorsanız, bunu anlayıp reklam üyeliğinizi kapatırlar. Bu yüzden web sitenize kesinlikle bot trafik yollamayın.

Reklamlardan iyi kazanç elde etmek için, sitenize kaliteli trafik çekmeye çalışın. Yukarıda belirtildiği gibi, trafiğin coğrafi konumuna da dikkat etmeniz gerekir.Çünkü 1000 gösterim başına ödenecek ücret konumunuza göre değişecektir.

Siteniz Almanya’dan daha fazla trafik alıyorsa, diğer birçok ülkeden daha iyi gelirler elde edebilirsiniz.

Ürün İncelemeleri ile Affiliate Kazanç Elde Edin

Ürün incelemeleri ile para kazanmak birçok blogun kullandığı ve gelir elde ettiği bir sistemdir.

Örnek vermek gerekirse; Bir makyaj markasının ürününü inceleyip, yazınızın sonunda o ürünün satın alınabileceği bir link eklersiniz. Bu sayede kullanıcılar yazınızı inceleyip ürünü merak ederse linke tıklayıp ürünü satın alabilir. Siz de bu sayede komisyon elde edebilirsiniz. İncelemenize kaliteli trafik çekmek için, kusursuz bir inceleme yapmalı ve Google’ın sizi üst sıralara taşımasına yardımcı olmalısınız. Instagram’da kaydırmalı reklam olarak adlandırılan olay tam olarak budur.

Sponsorlu İçerikler Yayınlayın

Sponsorlu içerikler yayınlamak, çok yaygın olarak kullanılan blogdan para kazanma sistemidir. Bu sistemde bir makale yayınlayarak para kazanırsınız.

İyi sponsorlu içerik teklifleri almak için, önce hedef kitle için değer yaratan kaliteli bir web sitesi oluşturmanız gerekir.

Önce sitenizin otoritesini oluşturmanız lazım. Daha sonra ürün ve hizmet sahiplerini, ürünleri hakkında tanıtım yapabileceğinizi açıklamanız gerekecek. Bu sayede ürün sahiplerinin dikkatini çekebilir ve tanıtım makalelerini ücret karşılığında yazabilirsiniz.

Bazı blog yazarları bu para kazanma yöntemini tercih etmese de, Bu sistem haber siteleri ve kaliteli bloglar tarafından uygulanan en eski blogdan para kazanma yöntemlerinden birisidir.

Son sözler;

Bu makale, blog yazılarına yeni başlayan ve bir blogdan nasıl para kazanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler içindir.

Bunlar, blogdan para kazanmak isteyenlerin başvurduğu en popüler yollardan bazılarıdır. Ancak, bu yöntemlerden herhangi birine başvurmadan önce blogunuzu yeteri kadar içerikle doldurmalı ve profesyonel bir blog tasarımı hazırlamalısınız.

Arama motorlarının sitenize güvenmesi ve sonuçlarda içeriğinizi üst sıralara çıkarması zaman alır. Bu yüzden Google gibi arama motorlarından çok fazla trafik sağlayamayacaksınız. Bunun için kişisel Sosyal Medya hesaplarınızı kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu