Blogİnternetten Para Kazanma

Blogunuzu Güçlendirecek Faydalı 11 Öneri(2021)

Blogunuz bir türlü istediğiniz trafiği alamıyor mu? Bu yazımız tam size göre. Çoğu blog aslında birçok şeyi aynı şekilde yazıyor. Birbirinden (ç)alıyor ve paylaşıyor. Eğer siz de bunu yapıyorsanız yakında blogunuzu kapatmak zorunda kalabilirsiniz.

Peki bunun önüne nasıl geçebilir ve Blogunuzu nasıl geliştirebilirsiniz?

İşte Blogunuza daha fazla trafik sağlayacak bazı ipuçları;

Yazılarınızda görsel cimrilikten vazgeçin!

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Çok güzel bir yazı hazırladınız fakat internet kullanıcısı öncelikle yazıya genel olarak bakar. Eğer onun dikkatini çeken bir resim, yazı varsa okumaya devam eder. Aksi takdirde sayfanızdan çıkacaktır. Bir başka yapılan hata ise güzel resimler bulunmasına rağmen, başkaları benim resmimi kullanmasın diye resmin ortasına yazılan kocaman web site adresleri. Bunu yapmak da sizi büyük bir blog yapmaz, aksine daha antipatik bir yazar olursunuz. Dikkat ederseniz büyük bloglar böyle bir şeyi asla yapmıyor. Merak etmeyin taklitler her zaman aslını yaşatır. Bu yüzden siz paylaşımcı olmaya devam edin, zaman içerisinde kemik kitlenizi zaten yakalayacaksınız.

İçeriklerinizi kopyala – yapıştır ile oluşturmayın!

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Bloglarda yapılan en büyük ikinci yanlış ise kopyala yapıştır yaparak içerik oluşturulması. Blogunuz tabiki de güncel yazılar içermeli fakat o gün içerisinde yazacak bir şeyler bulamadıysanız da fazla kasmanıza gerek yok. Bırakın blogunuz o gün dinlensin. Diğer gün çok daha özgün bir yazı çıkarabilirsiniz. Kopyala – yapıştır ile eklenen içerik zaten arama motorları tarafından tespit ediliyor ve sizin hanenize eksi puan olarak geri dönüyor.

Bir konuya odaklanın.

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Bu en önemli konulardan birisidir. Çünkü blog yazmanın amacı bir konu, bir hedef belirleyip onun hakkında içerikler oluşturmaktır. Örneğin; blogunuz kilo verme ile ilgili içerikler üretiyorsa, blogunuzdaki her şey o konuyla ilgili olmalıdır. Siz gidip seyahat ve cep telefonu incelemesi içeriği yazarsanız insanlar blogunuzu terk eder.

Çözüm: Bir blog oluşturmadan önce hangi konu ile ilgili içerikler ekleyeceğinizi kesinleştirin. Blogunuzu açtıktan sonra, gireceğiniz her makalenin o konu ile ilgili olduğundan emin olun. Bu çok önemli; Herhangi bir konuya odaklanmayan bloglar oluşturmayın.

Emek Harcayın

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Blog oluşturma ve kaliteli içerik yazmak sürekli çaba gerektirir. Bu sizin için son derece yorucu olabilir. Daha da önemlisi, blog sayıları büyük bir hızla artıyor. Bu nedenle diğer blog yazarları ile yarışı elden bırakmamalı ve üst sıralara tırmanmalısınız. Her gün milyonlarca blog yazısı yayınlanıyor. Bu yüzden başarmanız için benzersiz içerikler yüklemeniz gerekiyor. Zor gibi gözüküyor ama gerekli çabayı gösterdiğinizde karşılığınızı alacaksınız.

Bu yüzden; Bir blog oluşturmadan önce, yeni blogunuza ne kadar zaman ve çaba harcayacağınızı planlayın. Ne kadar çok zaman ayırırsanız, ikinci bir gelir kaynağı yaratma şansınız o kadar artar. Yeterince zaman ayırırsanız, tam zamanlı bir gelir haline bile getirmeniz mümkün.

Kendinize Ait Bir Alan Adınız Olsun

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Bu en çok yapılan hatalardan birisidir. Başarılı bir bloga sahip olmak istiyorsanız kendinize ait bir alan adınız olmalı. Ancak her gün insanlar kendilerine ait olmayan alan adları ile blog yazmaya başlıyor ve bu yüzden başarısız oluyor. Alan adının ne olduğunu bilmiyorsanız – temelde web sitenizin adıdır. Size ait olmayan bir alan adında bir blog başlatırsanız örneğin;

www.isminiz.wordpress.com, www.isminiz.blogger.com, www.isminiz.tumblr.com gibi alan adları yerine .com gibi alan adları kullanmalısınız.

Ücretsiz oluşturduğunuz bloglar ile, okuyucularınıza profesyonel olmadığınız izlenimini verirsiniz. Aslında kendine ait alan adı olmadan blog yazmayı başaran ve trafik alan insanlar da var. Ama sayıları oldukça az. Kendinize ait alan adı ve hosting almak kolay ve düşük maliyetlidir, ancak karşılığı büyüktür.

İçerik Yazıp Öylece Beklemeyin

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Yeni blogların başarısız olmasının en büyük sebeplerinden birisi, ihtiyaç duydukları tek şeyin içerik oluşturmak olduğuna inanmaktır. Blogunuzdaki içeriğin ziyaretlerinize %30 etkisi vardır. %70’i ise promosyon ve SEO’dur. İçeriğinizi tanıtmıyorsanız, insanlar makalenizi nasıl bulacak? Google veya başka bir arama motoru, blogunuzu kurduğunuz gibi sizi üst sıralara taşımaz. Daha tecrübeli ve SEO tarafında sıkıntısı olmayan blogları üst sıralara taşır.

Blogunuzun trafiğini yükseltmek için şunları yapmaya çalışın;

  • Başka köklü sitelerde yazarlık için başvurabilir ve blogunuzun tanıtımını yapabilirsiniz.
  • Facebook, Pinterest ve Instagram ve Telegram gibi sosyal mecralarda blogunuzun tanıtımını yapabilirsiniz.
  • Düşük bütçeli Google Reklamları verebilirsiniz.
  • Youtube kanalınız varsa, videoda blogunuzun tanıtımını yapabilirsiniz.

Blog Kurup Hemen Zengin Olmayı Aklınızdan Çıkarın

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Blog kurarım 2 ay içinde aylık gelirimi 20000 tl ‘ye çıkarırım diyorsanız size şunu söyleyeyim. Çok beklersiniz.

Ayda 20000 tl ‘ den fazla kazanan bloglar var. Ama yıllardır içerik ekliyorlar. Hiç yılmadılar. Bu özveri ile giderseniz siz de hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Hedefiniz o kadar büyük olmayabilir, fakat blogunuza zaman ayırıp çaba göstermeniz gerektiğini anlamaya çalışın. Bir blog’u en az 8 ay veya daha üzün süre denemeden vazgeçmeyin. Hayalinizin ulaşılabilir ve gerçekçi olduğundan emin olun.

Tutarsız Olmayın ve Düzenli İçerik Ekleyin

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Başarılı bloglar düzenli olarak içerik ekler. Sizde başarılı olmak için net ve düzenli bir şekilde içerikler oluşturmalısınız. Her kafanıza estiğinde, ” ya dur içerik oluşturayım” derseniz kaybedersiniz. Bunu bir iş olarak görün ve ciddiye alın. Blogundan büyük paralar kazanan her başarılı blogger, başarının anahtarının düzenli olarak yüksek kaliteli içerikler yayınlamak olduğunu söylüyor. Bunun için kendinize bir söz veriyorsunuz. Örneğin; “Her hafta 2 blog yazısı yazacağım” gibi. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsanız kendinize bir ajanda alın ve her gün yapacağınız işleri ajandaya yazın. Ajanda tutmak sadece blogunuzu değil hayatınızı da düzene sokar.

Tasarımınızın Güzel Olmasına Dikkat Edin

Kötü içerikten daha kötü bir şey varsa kötü tasarımıdır. Şöyle düşünün; Kullanıcı sitenize girdi ve tek şansınız var. Onu etkilemeniz lazım. Kullanıcılarınıza bir çocuk tarafından tasarlanmış gibi duran bir tema ile içerik oluşturmak istemezsiniz. Blogunuzu açarken ücretsiz temalar yerine, ücretli temalar seçmenizi tavsiye ederim. Ücretsiz temalarda çoğu özellik sınırlıdır ve birçok okuyucunun gözüne profesyonel gözükmez. Karmaşık olmayan, profesyonel bir tema bulmaya özen gösterin.

Blogunuzu Açar Açmaz Reklamları Kullanmayın

Blogunuzdan Para Kazanma Yolları

Bir blog başlatırken ve okuyucular tarafından güveninizi ve popülerliğinizi arttırmaya çalışırken, web sitenizde reklam kullanmayın. Neden biliyor musunuz? Çünkü reklamlar kullanıcıyı yorar. Blogunuz tam oturmadığı sürece Google v.b reklamları almayın. Ama Satış Ortaklığı ile başlamanız mümkün. Zaten düzgün bir trafiğiniz olmadan reklamlardan güzel paralar kazanamazsınız. Benim tavsiyem günlük 300-500 kişiye ulaşıncaya kadar blogunuza reklam almayın.

E-Mail Listeleri Oluşturmaya Çalışın

Blogunuzu açar açmaz, e-mail listeleri oluşturmaya başlayın. E-mail konusu önceliğiniz olsun. İnsanlar ziyaret ettikleri web sitelerini çabuk unutur. Onlara blogunuzu tekrar hatırlatmak sizin işiniz. Bu yüzden, e-mail listenize abone olduklarından emin olun. E-mail listeleri oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmek için hemen araştırmaya koyulun. Açılır pencereler, slaytlar veya kenar çubuklarındaki tercih formları aracılığıyla e-mail toplayın. Büyük oranda işe yaradıklarını söyleyebilirim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu