E-ticaretİnternetten Para Kazanma

E-Kitap Satarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Günümüzde E-kitap satarak internetten para kazanan bir çok kişi bulunmaktadır. Bu yazımızda e kitap satmak nedir? Nasıl e kitap yazılır? gibi sorulara cevap bulacağız.

2020 yılında olduğumuz şu günlerde e kitap ile para kazanmak oldukça popüler oldu. Bir konu hakkında bilgi sunan ve bunu dökümana döken herkes e-kitap yazıp bunu dilediği fiyattan satabiliyor. Peki bu doğru mu? 10 sayfalık bir kitaba 500 TL fiyat istenir mi?

Cevabım Kesinlikle Hayır; İnsanların alabileceği bir fiyat seçmelisiniz. E-kitap fiziksel bir şey olmadığı için insanlar sahip olamadığı bir eşya için o kadar büyük paralar vermez. En azından Türkiye’de işler böyle yürüyor. Eğer E-kitap yazmak istiyorsanız ilk başlarda fiyatı düşük tutmaya özen gösterin. Hem kullanıcılarınızın gönlünü kazanın hem de bu sayede daha fazla reklama sahip olun. Şöyle düşünün Telegram uygulaması bugünlere kadar sıfır reklam bütçesi ile geldi. Bunun sebebi güvenilir bir yazılım olması. Bu sayede Telegram’ı kullanan insanlar diğerlerine önerdi ve reklamı kullanıcılar yaptı. En güzel marka büyütme yöntemlerinden birisini kullandılar. Siz de bu şekil bir bakış açısına sahip olmalısınız. “Kullanıcı e-kitabı satın alsın sonra ne yaptığı umurumda değil” diye düşünürseniz ilerde siz kaybedeceksiniz. İnsanlar güven veren kişileri sever ve o kişilerin ürünlerine harcama yapma olasılıkları daha yüksektir. Neyse bu kadar ön giriş yeter şimdi nasıl e-kitap yazıp satabileceğinizi irdeleyelim.

E-Kitap Yazarak Ne Kadar Para Kazanabilirim?

E-kitabınızı 50 TL’den sattığınızı varsayalım. Eğer sitenize ayda 5000 trafik çekebilirseniz ve bu 5000 kişiden 100 kişi bu kitabı satın alırsa 5000 TL gibi bir para kazanabilirsiniz. Eğer 500 tane satarsanız bu gelir 25000 TL olacaktır. E-kitap satma siteleri üzerinden satarsanız bu gelir sitenin alacağı komisyon oranı yüzünden biraz daha düşecektir. Yazının devamında bu siteler hakkında bilgiler vereceğim.

Yani E-Kitap yazarak ne kadar kazanacağınız tamamen sizin hedeflediğiniz kullanıcı kitlesinin bu kitabı satın alıp almayacağına bağlı. Eğer çok niş bir ürününüz yoksa e kitabınızı çok yüksek fiyattan satmamanızı öneririm. Niş üründen kastım piyasada eşi benzeri olmayan daha önce kimsenin düşünmediği bir e-kitap yazarak para kazanmanız mümkün.

E-Kitap İçeriği Bulmak

Eğer ne hakkında e-kitap yazacağınızı bilmiyorsanız üzülmeyin. E-Kitap yazmanın o kadar geniş bir yelpazesi var ki, istediğin her konu hakkında e-kitap yazabilirsin. Neyi yayınlayıp neyi yayınlamayacağını belirleyen ve sınır koyan kimse yok. Bu konuda tamamen kendinizi özgür bırakın. Özgün olmayı da unutmayın. Bildiğiniz her şey sizin içeriğinizdir. Diyelim ki Yurtdışı hakkında tecrübeleriniz var bunu ele alan bir makale yazın Örneğin başlığı da “Yurtdışına Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Her Şey” olabilir. İngilizce öğrenebilmeniz için kendinize özel bir strateji geliştirmiş olabilirsiniz. Bunu da e-kitap yapabilirsiniz.

Aklınızda olan her bilgiyi bir e-kitaba dönüştürebilirsiniz. Bilmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz şeyleri bile e-kitap yaparak öğrenebilir ve satabilirsiniz. Bir konu hakkında bilgilenmek istediniz ve bu konu ile ilgili bir sürü kitap okunuduz, şimdi bu kitaptaki gerekli bilgileri bir düzen halinde e-kitabınıza aktarıp satabilirsiniz. Tabi kaynakça vermeyi de unutmayalım. İçerik bulamıyorsanız pazar araştırması yapıp insanlar ne istiyor? e kitap yazarak para kazanan insanlar neyi yanlış yapıyor? bunları araştırın. Onların eksik yaptığı şeyi siz eksiksiz yapın ve e kitap yazmak sizin için bir eziyet değil hobiye dönüşsün. Bu hobiniz sayesinde para kazanmak mümkün olsun. Eğer biraz para harcamak isterseniz piyasada yazmak istediğiniz konu ile alakalı 10 adet e-kitabı satın alabilir ve onları inceleyip neyi eksik yaptıklarını bulabilirsiniz. Kullanıcı neden onlardan değil sizden e-kitap satın alsın? Bunun cevabını verdiğinizde e-kitap yazmaya başlayabilirsiniz.

E-Kitap İçin İlgi Çekici Bir Başlık Bulun

Kullanıcıların dikkatini çekmezseniz ürününüzü satamazsınız. Bu yüzden en önemli konulardan birisi başlık bulmaktır. Ayrıca kapak fotoğrafını da unutmayın. Kapak fotoğrafı da çok önemli bir kriterdir. İyi tasarlanmış bir kapak fotoğrafı ve ilgi çekici bir başlık e kitap yazarak para kazanmak için sizi bir adım öne taşıyacaktır.İlgi çekici başlık bulmanız için blog yazarlarını inceleyin. Uzun bir zamandır bloglar bu işi çok güzel yapıyorlar. İnternette bir şey aradığınızda illa ki ilgi çeken başlıklara denk gelmişsinizdir. Bu o blog haberine tıklama oranına olumlu katkı sağlıyor. Siz de blog yazarları gibi kullanıcıların dikkatini çekmek için ilgi çekici bir başlık bulmalısınız.

E- Kitap Başlıkları İçin Bazı İpuçları;

  1. Başlıkta sayısal veri kullanmanız olumlu katkı sağlar.
  2. Harika ve Efsane gibi insanları satın almaya teşvik edecek kelimeler bulundurun.
  3. 70-80 karakterden uzun yapmamaya özen gösterin.
  4. Yazı stilini açık renk tonlarında yapın. Böylece insanların dikkatini daha fazla çeker.

Örnek vermek gerekirse;

  • Bu Yaza Kadar 10 Kilo Vermenizi Sağlayacak Muhteşem Diyet
  • Satış Stratejinizi Arttırmak İçin Yapabileceğiniz 18 Doğru Hamle
  • İş Mülakatlarında Sizi Başarıya Götürecek 6 Özel Bilgi

gibi başlıklar insanların ilgisini çeker. Bu tarz başlıklar kullanabilirsiniz. Kesinlikle ama kesinlikle başka insanların başlıklarını çalmayın. Esinlenebilirsiniz fakat çalamazsınız. Eğer biraz para harcamayı göze alırsanız kendinize belirlediğiniz 3 başlığı 20 veya 30 TL’lik reklamlarla Adwords veya Facebook Ads‘te tanıtın. Kullanıcıların hangi başlığa daha çok ilgi gösterdiğini tespit edebilirsiniz. İlgi çekici bir başlık buldunuz, artık e kitabınızı yazmaya başlayabilirsiniz.

Taslağınızı Oluşturmaya Başlayın.

Başlığımızı bulduk sıra taslak oluşturmakta. Bu kısım da çok önemli. Çünkü düzgün bir taslak oluşturamazsanız ortaya düzgün bir kitap çıkmaz. Referans alacağınız kaynakları çok iyi seçmelisiniz. İlham almak için sizinle aynı kategorideki e kitapların içindekiler tablosunu inceleyebilirsiniz. Taslağınız ne kadar kapsamlı olursa e-kitap yazmanız o kadar kolay olacaktır. Kapsamlı bir taslak oluşturmanın en önemli yolu en kapsamlı şekilde araştırmayı yapıp en önemli noktaları kaçırmadan işaretlemek ve not almaktır. Trello‘yu kullanarak önemli notlarınızı alabilirsiniz. Çok işlevsel bir not alma uygulamasıdır kendisi.

Kendinize Bir Program Oluşturun ve Yazmaya Başlayın.

Evet başlığımızı ve taslağımızı oluşturduk. Sıra E-Kitabımızı yazıp satmakta. Kendinize bir plan çizin, Örneğin bu e-kitabı 2 hafta içerisinde bitirmeye kendinizi odaklayın. Her gün bilgisayarın başına oturup aksatmadan içeriklerinizi girmeye özen gösterin. Üretkenliğinizi arttırmak için bu süreç öncesinde kelime haznenizi geliştirmenizin yollarını arayabilirsiniz. Akşam vaktinde insan vücudu yazmak gibi işler için daha üretken olduğundan kendinizi akşamları 2 saat bir odaya kapatabilir ve e-kitabınızı yazabilirsiniz. Akşam vakti sizi rahatsız edecek çok fazla da kişi olmadığından bu sizin e-kitaba fokuslanmanız için güzel bir saat aralığı.

İşte içeriğinizi yazarken arkaplanda çalması için bir Spotify Listesi.

E-Kitabınızı Düzenleyin.

E-kitaplar kusursuz olmalıdır. Çünkü bu işten para kazanacaksınız ve E-kitap yazmak sizin için bir ek iş belki de ana işiniz olacak. İşinizi ciddiye alın ve E kitabınızı en hatasız şekilde yazmaya özen gösterin. Bir E-kitap hatalar ile doluysa ürünü satın alan kullanıcı hizmetinizi beğenmeyip iade talebi isteyebilir. Yazınızın Word veya Grammarly gibi araçlar sayesinde hatalarını bulun. Hatalı kelimeleri düzeltip noktalama işaretlerinin kullanımına özen gösterin Ayrıca yazdığınız e-kitabın bir örneğini arkadaşlarınıza gönderebilir ve incelemelerini isteyebilirsiniz. Bu sayede sizin gözünüzden kaçan yazım hatalarını ikinci bir göz test eder. Belki de sizin farketmediğiniz hataları bulur ve size bildirir. Son yöntem olarak Freelancer platformlarında bu işi yapan kişileri bulabilirsiniz. Bu kişiler yazdığınız bütün yazıyı inceler ve hataları düzeltir. Siz de kusursuz bir e kitap yazabilirsiniz.

E-Kitap Kapağınızı Tasarlayın.

Kapak e-kitabınızı sattıracak en önemli etken. İlgi çekici bir e-kitap kapağı tasarlamak zorundasınız. Kaliteli bir kapak e-kitabınızı kaliteli gösterir. İyi bir kapak ile insanın içerik kalitesini anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Bu sayede daha fazla dikkat çekersiniz. E-Kitap kapakları tasarlamak için işte size bazı siteler;

Fiverr: Fiverr bir Freelancer platformudur. Bu platformda kullanıcılar belli hizmetler sunar. Bu hizmetlerden birisi de E-Kitap Kapağı tasarlama hizmetidir. Fiverr’da 5 – 10 dolar gibi ücretlere E-Kitap Kapağınızı başkasına tasarlatabilirsiniz.

Canva: Ücretsiz versiyonu’da bulunan Canva ile kendiniz para vermeden bir E Kitap Kapağı yapabilirsiniz. Ücretsiz olan versiyonu da gerçekten muazzam işler başarıyor. Canva ile e-kitabınızın kapağını tasarlayabilirsiniz.

Son Rötuşlar ve E-kitap Fiyatlandırma

E-kitabınızı yazdınız şimdi bunu hangi formata dönüştürmek istiyorsanız dönüştürün. Genelde pdf formatı ile satılır. Ama Amazon Kindle gibi aletler için özel formatlara da dönüştürmek gerekebilir. E-kitabınızı word’te yazdıysanız Amazon Kindle Create programı sayesinde kitabınızı Kindle formatına dönüştürebilirsiniz.

E-Kitap Fiyatı

E-kitap yazarak para kazanmak deyimini artık gerçekleştiriyorsunuz. E-kitabınız için bir fiyat belirleyin. E-kitaplar ülkemizde fiziksel kitaplar kadar rağbet görmez. Siz de bu E-kitap için herhangi bir basım ücreti ödemezsiniz. Bu yüzden bu tarz giderleri düşmeniz gerekir. E-kitap yapıp ve satmak tamamen ücretsiz yapabileceğiniz bir eylem aslında. Fiyat tamamen sizin ve kullanıcıların ürününüze vereceği değere bağlı bir şey. Biraz piyasadaki kitapların fiyatlarına da göz gezdirmeyi ihmal etmeyin. E kitaplar çok yüksek fiyatlara satılırsa çok fazla müşterisi olmaz. En azından ilk başta ücretleri piyasa ile aynı veya bir tık altında tutmaya çalışın. Bu benim nacizane tavsiyem yoksa fazla fiyat koyarak da e-kitap satabilirsiniz.

Bir Açıklama Ekleyin

Kapak ve başlığı oluşturdunuz ama kullanıcı bu kitabın tam olarak ne anlatacağını kapağa bakıp anlayamayabilir. Onun için kitabın içindeki bilgileri müşterilerinize açıklamanız gerekir. Onlara e-kitabınızı satmak için iyi bir neden ve açıklama sunmalısınız. Bu sayede insanların ürününüzü alma konusunda daha emin olmasını sağlayabilirsiniz. İyi açıklama yapan e-kitapları inceleyin ve açıklamaları nasıl yaptıklarını öğrenin. Aynı taktikleri kendi e-kitap özellikleriniz için kullanın.

Promosyon ile Yorum Almaya Çalışın

Gerekirse satın almak isteyen ilk 50 kişiye kitabınızı ücretsiz verin. Bu size hiçbir şey kaybettirmez. Aksine olumlu yorumlar almanızı sağlar. Olumlu yorumlarınız sayesinde bu ürünü gören diğer kullanıcıların bu ürünü satın alması daha olasıdır. İyi yorumlar her zaman size yarar sağlar. O yorumlar size ömür boyu referans olacaktır. Sakın küçümsemeyin. Kitabınızın iyi olduğunun bir kanıtıdır bu olumlu yorumlar. Para ile satın alabileceğiniz yorumlarda var. Bu tarz bir sistemi kesinlikle yapmayın. İleride ürününüzü sattığınız platform tarafından cezalandırılabilirsiniz.

Pazarlama

O kadar emek gösterdin ve e-kitabını oluşturdun. Sıra geldi derinlemesine araştırma yapıp ürününü satmaya. En az e-kitap yazmak kadar önemli bir konudur pazarlama. Pazarlama ve promosyon e-kitabınızdan para kazanıp kazanmayacağınızı belirleyen en güçlü özelliktir. Kesinlikle buraya çok vakit ayırmanız gerekiyor. Kitabı yazmaya iki haftaya uğraştıysanız pazarlama ve promosyon’a iki ay uğraşmalısınız.

E-Kitaplarımı nerede satabilirim?

Google Play Store: E-Kitabınızı Google Play Store‘da satabilirsiniz. Bunun için bir yayıncı hesabı açmanız gerekiyor. Bunun ücreti senelik 25 dolardır. 25 dolarlık ücreti verdiğinizde play store’a e-kitabınızı yükleyebilirsiniz. Belirli incelemelerden sonra e-kitabınız yayına alınacak ve bu sayede para kazanabileceksiniz. Ayrıca Play Store her satıştan %30 komisyon almaktadır. Yani 100 TL’lik bir e-kitap gelirinizin 30 TL’si mağazaya gidecektir.

Apple App Store: E-Kitabınızı App Store‘da da satabilirsiniz. Bunun için de bir yayıncı hesabı açmanız gerekiyor. Bunun ücreti senelik 100 dolardır. 100 dolarlık ücreti ödediğinizde Apple App Store’a e-kitabınızı yükleyebilirsiniz. Belirli incelemelerden sonra e-kitabınız yayına alınacak ve bu sayede para kazanabileceksiniz. Ayrıca App Store her satıştan %30 komisyon almaktadır. Yani 100 TL’lik bir e-kitap gelirinizin 30 TL’si mağazaya gidecektir.

D&R ve Kitapyurdu gibi siteler: Bu tarz siteler normalde fiziksel kitap satmakta olup e-kitap satışlarına da izin vermektedir. Eğer warez bir kitabınız yoksa bu sitelere başvurabilir ve e-kitaplarınızı yayınlamalarını isteyebilirsiniz. Komisyon oranları büyük ihtimal değişkenlik gösterecektir. Kendiniz iletişime geçip bilgi almanız daha doğru bir seçenektir. Fakat buralarda kitap satmak diğer yöntemlerden biraz daha zordur. Çünkü yayın evleri ile anlaşmanız yoksa kabul edileceğinizi sanmam.

Kendi Web Siteni Kur: Bana göre en mantıklı tercih. Hem kimse içeriğinize karışmıyor hem de diğer aracılara komisyon ücreti ödemiyorsunuz. Sattığınız fiyatın tamamı sizin oluyor. Ayrıca diğer mağazalarda e-kitabınızın kaldırılma riski var her zaman. Kendi sitenizde böyle bir durum söz konusu olmadığı için gönül rahatlığıyla pazarlamaya odaklanırsınız. Günümüzde 1000 TL gibi ücretlere web siteleri A’dan Z’ye kurulabilmekte. Eğer bu işi yaptıracak kimseniz yoksa bana iletişim adreslerimden yazabilirsiniz.

Instagram: Instagram günümüzde o kadar popüler bir hale geldi ki her gün platforma milyarlarca resim yükleniyor. Instagram’ı doğru bir şekilde kullanırsanız kendinize müthiş bir pazar alanı yaratırsınız. E-kitap yazıp satmak da bir beceri. Bu becerinizi Instagram’da çok rahat açığa çıkarabilirsiniz. Kitabınız ile ilgili bir profil oluşturup veya kendi profilinizde ürününüzün tanıtımını yapabilirsiniz. Bir e-kitabı ne kadar fazla kişiye gösterirseniz satışlarınızı arttırmanız da o kadar kolay olur.

Facebook: Facebook’ta en az instagram kadar etkili bir pazar. Ürünlerinizi facebook gruplarına girip pazarlayabilirsiniz. Eğer para harcamak isterseniz Facebook Ads kullanabilir hem Facebook hem de Instagram’da reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Ben ufak bütçelerle reklam yapmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü ilk başta kullanıcı bulmanız biraz zor olabilir. Reklamlar sayesinde potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. 50 TL’ye sattığınız bir E-kitabı 100 TL’lik facebook reklamıyla tanıtıp 5 satış yapabilirsiniz. Bu sayede 250 TL kazanç ve 150 TL net kar elde edersiniz. Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez diyelim biz buna.

E-Kitaplar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bir web sitesi ile e-kitaplarımı satabilir miyim?

Elbette satabilirsiniz. Hatta en mantıklı e-kitap satma yolu budur diyebilirim.

E-kitap yazarak para kazanma mümkün mü?

Mümkün.E- Kitap yazma sayesinde her ay düzenli bir gelir elde eden insanlar var. Aynı zamanda para kazanmayı çok basitleştiren bir sistemdir. Herhangi bir basım maliyeti ödemenize gerek yoktur. Kapak tasarımı için ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Yani demem o ki e-kitap yazarak para kazanılır.

E-kitap ile kazanç elde etmenin kaç yolu vardır?

Gelir elde etmenin bir yolu ama satmanın bir çok farklı yolu vardır. Yukarıda 6 tane e-kitap satma ile ilgili pazar yerlerini anlattım.

Satışa başlamadan Önce Sosyal Medya Sayfada Yüksek Takipçi Sayısı Olması Bir Artı Mıdır?

Evet kitabınıza uygun ve yabancı olmayacak bir takipçi kitlesi satışı arttıracaktır. Bir satış almanın bir çok yolu vardır, sosyal medyada bir ürün pazarlamak birçok kuraldan birisidir.

Dijital Olarak Satmak İstemiyorum. Basılı Satmak istiyorum Bu Mümkün Mü?

Elbette ki bu mümkün. Kitabın basımı için gerekli maliyetleri eklediğinizde E-kitabınızı bir matbaa ile anlaşıp fiziksel olarak da satabilirsiniz. Ayrıca Türkiye’de satış yaptığında üretip satan ve size kitabınızın parasını ödeyen siteler var. Lütfen bu siteleri araştırın. Varsa online destek ile sürekli iletişime geçin.

E-kitaplarını satan kişilerden birebir alıntı yapabilir miyim?

Hayır yapamazsınız. İçeriğiniz özgün olmalı. Kaynaklardan yararlanabilir ama onları birebir çalamazsınız. Yazar internet sayesinde e-kitabınıza ulaşırsa size içeriği kaldırmanızı söyleyip dava bile açabilir. Ayrıca etik bir davranış değil. Bu sitede size emek hırsızlığı yapmadan internetten para kazanmanın yollarını açıklıyorum.

E-Kitap Kaç Sayfa Olmalı?

Öncelikle şunu söyleyeyim ne çok az ne çok fazla olmalı. Bence 50 sayfa yeterli. 20 sayfalık bir bilgiyi 100 sayfada anlatmaya çalışmayın.

Son olarak e-kitabın amacının eski bilgiler ile yeni bilgileri harmanlayıp en doğru bilgileri yayınlamak olduğunu unutmayın. Sadece işinizi doğru yapmış olmak sizi rahatlatacak. Diğer rakipler arasında emin olun ki yer alacaksınız. Özellikle bunların dışında günde bir sosyal medya gönderisi veya web sitenize ziyaret çekmek için bir şeyler yapın. Ancak böyle bu pazarda var olabilir ve E-kitap satarak para kazanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu