İnternetten Para KazanmaDropshipping

Instagram’dan Para Kazanma (2021 Güncel)

Günümüzün en popüler uygulamalarından birisi Instagram’dır. Aylık 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Instagram para kazanmak için çok güçlü bir kaynak. Bu yazımızda sizlere Instagram’dan nasıl para kazanılır? onu anlatacağım.

Instagramdan nasıl para kazanılır?

Instagram Influencer‘ı kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu kişiler instagram’da markaların reklamlarını yapan ve bu reklamlar sayesinde para kazanan kullanıcılara verilen isimdir. Günümüzde 100 binlerce aktif influencer bulunmakta ve markalar ile iş birliği yapmakta. Kylie Jenner’ın bir reklam gönderisi için aldığı ücreti biliyor musunuz? Ben hemen söyleyeyim 1.266.000 dolar yani 9 Milyon TL’den biraz daha fazla. Şaka gibi bir para sanki her gönderi attığında piyango ona çıkmış gibi para kazanıyor kendisi.

Sizde bu işten para kazanmaya başlamak istiyorsanız belirli bir takipçi sayınız ve aktif bir kitleniz olması gerekiyor. Fake takipçiler ile markalara kendinizi popüler bir hesap gibi gösterirseniz bir gün o sırrınız açığa çıkar. Bu sitede size para kazanmakla ilgili hiçbir sahte yöntemi anlatmamaya söz verdim. O yüzden hayatın her yerınde olduğu gibi burada da dürüst olun ve sahte takipçilerle Instagram hesabınızı şişirmeyin.

1-Sponsorlu İçerikler Yayınlayın

Bu stratejinin en güzel yanını şöyle açıklayayım. Ortada sattığınız bir ürün yok ve muhattap olacağınız bir müşteri yok. Bu kısımlar tamamen markanın kontrolünde, siz sadece markanın belirlediği şekilde reklamı hazırlamakla meşgul olacaksınız. Bir ürün yaratmak yada yaratıcılık gerekmiyor. Normal hayatınızı nasıl instagram’da paylaşıyorsanız, reklamları da o şekilde paylaşmalısınız. Bu sayede kullanıcıların gözüne fazla batmaz ve olumsuz eleştiriler almazsınız. Bir gün saçma bir markanın sponsorlu içeriğini alabilir ve hiç yapmak istemediğiniz bir reklam çekebilirsiniz. Bence bu teklifi ilk başta kabul etmeyin. Size çok para kazandırsa bile prestij ve takipçilerinizin kaybına neden olur. Belki ilk başta Trendyol ve Sefamerve ile anlaşma yapamayacaksınız fakat umudunuzu kaybetmeyin. Eğer işinizi doğru yaparsanız yükselmeniz çok olası.

Instagram’dan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Para kazanmak için kullanacağınız sektöre göre değişkenlik gösterecektir. Eğer influencer olmak istiyorsanız en azından 10 bin takipçiniz olmasını tavsiye ederim. Bu sayede markaların ilgi alanına girebilirsiniz. Ne kadar takipçi o kadar para formülü de yanlış bir formül. Eğer 1000 takipçi sayısı olan bir sayfanız varsa güzel satış yaparak daha fazla paralar kazanmak mümkün. Takipçilerinizin yanı sıra satacağınız ürünün kalitesi önemli. Ne kadar güvenilir içerik üretirseniz o kadar para kazanmanız mümkün. Yapılan bir araştırmaya göre insanların instagram’dan para kazanmak için kaç takipçi gerekir sorusuna cevap veriyor. Instagramda en fazla para kazanan kişiler Sağlık Ürünleri ve Online Kurs satan kişiler. Bu kişiler için şu kadar takipçi gerekir diye bir kural yok. Kendileri isterse 500 takipçisi olsun eğer bu eğitim setini 10 kişiye satabilirse kazandığı parayı instagram reklamlarına yatırıyor. Daha sonra reklamını yaptığı eğitim seti üzerinden para kazanmak mümkün oluyor. Düzenli bir şekilde içerikler girerek takipçi sayınızı organik şekilde büyütmek mümkün.

Ünlüler Instagram’dan Para Kazanıyor mu?

Elbette ki para kazanıyor. Kendilerini sosyal medya platformlarında göstermelerinin bir nedeni var. Her gün story atıp size tavsiye ettikleri elbiseleri giymelerinin bir nedeni var. Bunu yaparak para kazanmak istiyorlar. Siz oradaki bağlantıya tıklayıp o ürünü satın aldığınızda para kazanacaklar. Belki de markalarla işbirliği yaptılar ve siz o ürünü satın almasanız bile markanın reklamını yaparak para kazanacak. Instagram’dan para kazanma sistemi kolay yeter ki yöntemleri bilin.

İşte 2019’da Instagram’da En Çok Kazanan Ünlüler.

 1. Cristiano Ronaldo – (38,2 Milyon Euro)
 2. Lionel Messi – (18,7 Milyon Euro)
 3. Kendall Jenner – (12,7 Milyon Euro)
 4. David Beckham – (8,6 Milyon Euro)
 5. Selena Gomes – (6,4 Milyon Euro)
 6. Neymar Jr – (5,8 Milyon Euro)
 7. Zlatan Ibrahimovic – (3,2 Milyon Euro)
 8. Kylie Jenner – (3 Milyon Euro)
 9. Ronaldinho – (2 Milyon Euro)
 10. Khloe Kardashian (957 Bin Euro)

Bir nişiniz olsun.

İnsanlar sizi neden takip ediyor? Eğer bir modelseniz güzelliğiniz için, eğer bir sanatçıysanız konserlerinizi takip etmek için gibi sebepler sıralayabiliriz. Yani insanların sizi takip etmesi için onlara bir neden vermelisiniz. Şimdi kendi instagram sayfanızı düşünün. Sayfası olmayanlar da kuracağı sayfayı düşünsün. Bu sayfa kullanıcıya ne sağlıyor? İnsanlar instagram’da neden beni takip ediyor?, Ben kullanıcılara faydalı içerikler üretebiliyor muyum? gibi sorulara cevap arayın. Kendiniz için bir niş oluşturun. Takipçilerinizle aranızda bir bağ yok ise Influencer olmaktan yol yakınken vazgeçin. Instagram’dan para kazanmanın tek yolu bu değil bu yazıda açık bir nokta kalmayıncaya kadar anlatacağım sabırlı olun.

Hedef kitlenizi büyütmeye odaklanın ve güvenilir olun.

Instagram influencer’larının takipçi sayısı genelde 10 binden fazla olur. Eğer 500 takipçi sayınız varsa kimse sizinle reklam yapmak istemez.Eğer o kadar takipçiniz yoksa üzülmeyin doğru adımlarla o sayılara ulaşmanız çok zor olmayacaktır. Fakat emek göstermeniz gerekiyor. Sürekli gönderi atmalı ve hashtaglerin önemini anlamalısınız. Kullanıcılarla etkileşime girecek her şeye atlamalı ve kendinizi ön planda göstermelisiniz.

2-Affiliate Marketing(Satış Ortaklığı) Programlarına Katılın.

Bu sistem biraz daha değişik. Bu sistem sayesinde belki hiç para kazanamayacaksınız, belki de günde 5000 dolar kazanacaksınız. Bu tamamen seçtiğiniz satış ortaklığı programına ve kullanıcılarınızın davranışlarıyla orantılıdır. Çünkü burada tanıtımını yaptığınız ürünü sattırabilirseniz para kazanabilirsiniz. Sattırmak derken satın alma süreci ve kargolama ile ilgili marka uğraşıyor. Siz sadece o markanın içeriğinin reklamını yapıyorsunuz. Bu sayede takipçileriniz ilgili markayı ziyaret ediyor ve alışveriş yapıyor sizde komisyon kazanıyorsunuz. Kulağa güzel geliyor öyle değil mi.

Dezavantajlarını şöyle açıklayayım; Sponsorlu içeriklerde olduğu gibi burada da spam olarak nitelendirilen programları seçmeyin. %20 komisyon oranı veren ve herkesin bilmediği bir sitenin reklamını yapmaktansa, %3-%5 komisyon oranı veren Trendyol’un reklamını yapmak sizin yararınıza olacaktır. Takipçileriniz bu gönderiyi spam olarak görmeyecek ve güvenilmeyen siteden daha fazla etkileşim alacaksınız. Bu tamamen benim stratejim, siz kendiniz deneyip doğru Affiliate Marketing programlarını bulabilirsiniz. En iyi affiliate marketing programlarını ve daha bir çok şeyi ilgili yazımdan bulabilirsiniz.

Burada bulacağınız ürün çok önemli. Bu yüzden takipçilerinizi çok iyi tanımalısınız. Eğer takipçileriniz genellikle kadınlardan oluşuyorsa gidip halısaha ayakkabısı reklamı yapmayın. Takipçilerinizin ilgisini çekecek ürünler koymaya özen gösterin. Bu sayede etkileşiminiz ve sizin üzerinden yapılan satışlar artacak. Günün sonunda siz mutlu olacaksınız. Spam yaparak para kazanamazsınız. Kazansanız bile bir süre sonra size büyük kayıplar ortaya çıkacaktır.

Doğru tanıtım için işte size bir öneri; Diyelim ki; 15 bin takipçiniz var ve bu kitlenin büyük bir kısmı kadın. Siz tanıtım olarak Renkli Ruj veya Maskara gibi ürünler seçebilirsiniz. Gerekirse bu ürünleri satın alıp inceleyip bunları takipçileriniz ile paylaşmaktan çekinmeyin. 15 bin kişiden 5 bin kişi bu tanıtımı görse, 50 kişi ilgili linke tıklasa, 5 satış olsa ve her satış size 30 TL kazandırsa, günün sonunda tek bir gönderiden 150 TL kazanmış olacaksınız. Bence hiç fena değil, ayrıca dönüşüm oranlarını bilerek düşük seçtim bu kazançtan daha büyük paralar kazanmak mümkün.

Türkiyede Affiliate Marketing(Satış Ortaklığı) Yapılabilecek Programlar.

Bu 3 program için ben sizlere Admitad’ı öneririm. Çünkü Instagram’da paylaşım yapmaya oldukça uygun. Ayrıca içindeki Admitad Lite eklentisi sayesinde Türkiye’de aklınıza gelen bir çok firmadan tek tıkla Satış Ortaklığı linki alabiliyorsunuz.

İnstagram’dan Para Kazanmak İçin Herhangi Bir Şart Var mıdır?

Bunu şöyle açıklayayım. Para kazanmak için başka kişilerle etkileşim kurmalısınız. Eğer başkaları ile etkileşim kurabiliyorsanız Instagram’dan para kazanılır. Bir instagram fenomeni gibi reklam yaparak para kazanabileceğiniz gibi, sosyal medya yönetimi yaparak da para kazanabilirsiniz. Yani bir şekilde instagram’dan para kazanmak mümkün. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda siz değerli okurlarımıza bir eğitim seti hazırlamayı düşünüyorum. Bu sayede bir instagram hesabı açıp, bir şekilde gelir elde edebileceksiniz. Şunu unutmayın; Instagram’dan kesinlikle ama kesinlikle para kazanabilirsiniz. Sosyal Medya yönetiminizi iyi bir şekilde yönlendirmenizin yanı sıra, beceriklerinizi ortaya çıkarmanız gerekir. Ama gerçekten iyi bir takipçi sayınız varsa ve bu takipçiler size sadıksa düzenli bir optimizasyon ile muhteşem paralar kazanabilirsiniz.

3- Kendi ürünlerinizi satın.

Eğer internette bir varlığınız varsa Örneğin; E-ticaret siteniz varsa, Trendyol’da satış yapıyorsanız, bu gibi durumlarda kendi ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Başkasının ürününü tanıtmaktansa, kendi ürününüzün tanıtımını kesinlikle daha iyi ve etkili yaparsınız. Kişisel markanızı bu sayede yükseltmeye çalışın. Eğer kendi ürününüzü satıyorsanız, tanıtıma ürünle ilgili bir kaç trick(hile) eklemeyi ihmal etmeyin.

Örnek vermek gerekirse; X ürünü normalde A işini yapıyorsa o ürünün aslında B işini yapmak içinde bir fonksiyonu olduğunu açıklayın. Ürününüze güveniyor ve tanıyorsanız zaten bu dediklerimi fazlasıyla yapacaksınız. Eğer verebiliyorsanız, indirim kodu vermekten çekinmeyin. İnsanlar indirim kodlarına bayılır. Zamanında indirim kodları ile ilgili bir internet sitem vardı. Bu internet sitesi ile ilgili SEO çalışmaları yaparken insanların Google’da ne kadar çok indirim kodu kelimesini aradığını fark ettim. İnsanlara uygun ve kaliteli hizmet verirseniz, Instagram sizin için muhteşem bir gelir kaynağı olur. Eğer bir web siteniz yoksa Shopify gibi platformlardan web sitenizi kurabilirsiniz. Satış yaparak para kazanabilirsiniz.

4- Marka Elçisi Olun.

Instagram’da sponsorlu gönderiler atmak bir gelir kapısıdır. Ama bu işi uzun süreli yapmak istiyorsanız, marka elçisi olabilirsiniz. Markalar, Influencer’larla bazen uzun süreli ilişkiler kurmak istiyor. Yani o markanın devamlı tanıtımını yapabilecek kişilere muhtaçlar. Instagram markaların pazarlama için kullandığı en popüler mecralardan birisi olduğu için, marka elçisi bulmanız çok zor olmayacaktır. Sizinle çalışabilecek markaları tespit edip, onlara mail yolu ile veya Direkt Mesaj ile iletişime geçebilir ve anlaşma sağlayabilirsiniz. Marka elçisi olmanın en güzel yanı, markalar size ürünlerini incelemeniz için gönderebilir. Siz de bu sayede; bedava bir ürüne sahip olursunuz. Aynı zamanda gelir elde edebilirsiniz.Eğer bir nişiniz varsa marka elçisi bulmanız daha kolay olacaktır.

5-Görsel İçerik Oluşturun.

Instagram’a günde milyonlarca belki de milyarlarca resim yükleniyor. Bu kadar fazla resmin olduğu bir mecrada, markalar görselleri ve videolarının benzersiz olmasını istiyorlar. Normal bir İnstagram kullanıcısı marka tarafından değil de, kullanıcı tarafından oluşturulmuş görsel içerikleri daha çok beğenir. Bu nedenle markalar İnstagram kullanıcıları tarafından oluşturulan gönderileri kullanmayı daha çok seviyor. Yani kısacası görsel içerik oluşturup bunu markalara satın.

6-Sosyal Medya Pazarlama Hizmetleri Sağlayın.

Instagram’ın güçlü bir satış kanalı olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Artık her markanın instagram hesabı var. Hatta yerel mağazası olmayanlar bile, sadece satış yaparak instagram’dan para kazanma sistemi kuruyor. Bu nedenle instagram’dan tanıtım yapmak çok önemli. Business Instagram’a göre Instagram’da 25 Milyondan fazla işletme ve 2 milyondan fazla reklamveren bulunuyor.

Bu kadar fazla işletmenin olduğu bir platformda, rekabet çok yüksek boyuta ulaşır. Bu nedenle markalar, sayfalarını büyütmek için profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Bu yüzden sosyal medya pazarlama sektörü gün geçtikte daha çok büyüyor.

Örneğin; Ahmet kişisi bir Dijital Pazarlama uzmanı ve Instagram’da sayfa yönetimi ve Instagram sayfası büyütme hakkında oldukça geniş bilgiye sahip. Ahmet büyük markalarla işbirliği yapıyor. Ahmet markalara Sosyal Medya Stratejileri, Danışma ve Eğitim hakkında birçok bilgi veriyor. Bu sayede markalar daha geniş kitlelere ulaşabiliyorlar. Ahmet ise sattığı bu hizmet sayesinde para kazanmaya başlıyor.

2021 yılında büyük ve küçük işletmeler Eğitim, Destek ve Profil yönetimi konularında fazla bilgiye sahip değil. Bu yüzden bir Dijital Pazarlama Uzmanı‘na danışıyorlar. Siz de Dijital Pazarlama Uzmanı olursanız, instagram’dan para kazanmanız mümkün olacaktır.

7- İşletmeler İçin Tanıtım Yazıları Hazırlayın.

Günümüzde büyük firmaların kendi içerik oluşturma ekipleri mevcut. Fakat küçük ölçekteki işletmeler bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip değil. Günümüzde Instagram’da büyük yada küçük işletme fark etmeksizin herkes yer almak istiyor. Bu yüzden burada açık bir gelir kapısı oluşuyor. Küçük işletmeler, bu işleri kendileri halletmek isteyip genellikle başaramazlar. Bu yüzden Freelancer platformlarından destek alırlar. Sizde Bionluk , Fiverr , Upwork gibi sitelerde bu tarz hizmetler satabilir, yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Fakat burada rekabet fazla olduğu için, diğer satıcılardan farklı olmanız gerekir. Portföyünüzü çok güzel bir şekilde hazırlayın. Kullanıcılar A kişisi ile değil, sizinle çalışmak istesin. Bu iş için 10 bin takipçiye sahip olmana gerek yok. Düşük takipçisi olup para kazanan bir çok kişi var.

8- Instagram Hikayeleri İçin Filtreler Oluşturun.

Instagram 2016 yılında Hikayeler özelliğini devreye soktu. Bu özellik sayesinde kullanıcılar 24 saat sonra silinecek resimlerini paylaşmaya başladılar. Gün geçti, teknoloji ilerledi ve instagram’a bir sürü filtre eklendi.Bugün milyonlarca kişi Instagram filtreleri kullanıyor. Markalar artık kendileri için instagram filtreleri oluşturuyor. Oluşturamayanlar ise bu konu hakkında bilgili kişilerle işbirliği yapıyor. Sizin bu konulara ilginiz var ise Spark AR Studio programı sayesinde instagram filtreleri oluşturabilirsiniz. Bunu markalara satarak instagram’dan para kazanmak mümkün.

9-Freelancer Olup Yaptığınız İşlere Müşteri Bulun.

Diyelim ki; Kurumsal firmalara makale yazıyorsunuz ve bunun yanı sıra kameramanlık yapıyorsunuz. Bu özelliklerinizi profilinize ekleyerek veya bu hizmetlerinizi sunduğunuz bir web sitesini profilinize ekleyip reklamınızı yapabilirsiniz. Yüksek takipçiye sahip hesaplarda daha etkili olan bu sistemde kaç takipçi ye sahip olursanız olun, bu işten satış yaparak gelir elde edebilirsiniz. Önemli olan doğru insana ulaşmak 100 bin takipçi sayısı olan ve para kazanmak isteyip kazanamayan insanlar var. 300 takipçi sayısıyla da instagram’dan para kazanabilirsiniz.

Instagram’da Neler Satıp Para Kazanabilirim?

 1. Ayakkabı satarak para kazanabilirsiniz.
 2. T-Shirt satarak para kazanabilirsiniz.
 3. Photoshop Bilginiz varsa instagram görselleri editleyip para kazanabilirsiniz.
 4. Eğer bir konu hakkında detaylı bilgiye sahipseniz online eğitim satarak para kazanabilirsiniz.
 5. Instagram’dan para kazan gibi bir kitap yazıp bu kitabı satıp para kazanabilirsiniz.
 6. İkinci el eşyalarınızı satıp para kazanmak da mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu