İnternetten Para Kazanma

Mobil Uygulama Yaparak Para Kazanmak

İnternetten Para Kazanmanın yollarından birisi de Mobil Uygulama Yaparak Para Kazanmaktır. Bu yazımda aklınızda soru işareti bırakmayana kadar mobil uygulama nasıl yapılır? mobil uygulamadan nasıl para kazanılır gibi sorulara yanıt vereceğim.

Mobil Uygulama Nedir?

Artık günümüzde herkesin bir telefonu var. Mobil uygulama ne demek diye sorarsanız size Telefonlar ve Tabletler için kodlanmış programlardır diyebilirim. Bu programlar çok çeşitli özelliklere sahiptir. Bazıları günlük tutar, bazıları da oyun oynatır. Bu uygulamalar günümüzde en popüler olan iki işletim sistemine (Android ve IOS) özel olarak tasarlanır. Google play de uygulama yapmak ve ios işletim sisteminde program yapmak farklı şeylerdir. İkisi için de farklı yazılım dilleri bilmemiz ve farklı program geliştiricileri kullanmamız gerekir.

Mobil uygulama yapmak günümüzde çok kazançlı bir iştir. Kendi programını yapma becerisine sahip olan kişiler internetten para kazanmak için kendi mobil uygulamalarını tasarlıyorlar. Ancak buradaki gelir dağılımı çok adil değil. Çünkü pazar çok büyük. Bir mobil uygulama geliştiricisi, mobil uygulama tasarımları mükemmel olsa bile bu işten güzel para kazanamayabilir. Bu yazıyı okuyorsanız henüz bu sektöre girmediğinizi veya girip çok yol kat etmediğinizi varsayıyorum. Şimdi sizlere mobil uygulama yapmanın bütün püf noktalarını ve bu uygulamalardan nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım.

Bu soruların cevabını vermeden önce şunu açıklamama izin verin. Hem App Store hem de Google Play Store’da 3 milyondan fazla uygulama bulunuyor. Ve bu programlardan bir çoğu göz önünde değil. Arka planda olup indirme sayısı 500 sayısını bile geçemeyen bir sürü uygulama var. Yani bu pazarda zorlu bir rekabet var bu işe girmeden önce bunun bilincinde olmanızı istedim.

Böyle bir pazarda uygulamanızın batması ve yükselememesi olası bir ihtimal. Fakat siz bunun için kendinize bir yol haritası çizip emin adımlarla ilerleyeceksiniz. Pazar da çok rekabet var ama sizinde pazara girmek için hırsınız olmalı. Eğer hırsınız varsa ve gerekli çabayı gösterirseniz rekabet etmemeniz için bir neden yok. Şimdi ilk başta bilmeniz gereken şeylere bir değinelim.

Mobil Uygulama Yapmadan Önce Tasarlanması Gereken Şeyler

Amaç

Bu uygulamayı neden yapıyorsunuz?

İnsanların uygulamanızı indirmesi için bir neden olmalı. Uygulamanız insanlara ne sağlıyor. Onları eğlendiriyor mu yoksa onlara günlük mü tutturuyor? Bir uygulama yaparken düşünmeniz gereken ilk şey soruna çözüm bulmaktır. Bir sorun belirleyin ve bu sorunu nasıl çözebileceğinize dair stratejiler geliştirip pazar araştırmasına koyulun. Bu sorun ile insanların ilgilenip ilgilenmeyeceği çok önemli.

Hedef Kitle

Uygulamanın para kazanması için hedef kitle analizini çok iyi yapmanız gerekir. Siz bu uygulamayı kim için yapıyorsunuz? Bu kişi uygulama içi ürünleri satın alıp size para kazandırabilir mi? gibi sorulara cevap aramaya çalışın. Örneğin Diyet Programları ile ilgili bir uygulama yapmak istiyorsanız hedef kitleniz kilosundan memnun olmayan kişiler olmalı. Gerekirse anket sitelerine para verin ve bu kişilerin uygulamanız hakkındaki görüşünü öğrenin. Bu uygulamaya para yatırıp yatırmayacağını keşfedin. Örneğin çocuklar için bir uygulama yapıyorsanız uygulama içi satın alma koymak yerine Google reklamları koymak daha mantıklı bir seçim olacaktır. Yani çocuklara uygulamayı ücretsiz sunun ve reklamlardan gelir elde edin.

Rakip Analizi

Rakip analizi yapmak uygulamanızın kitlesini öğrenmek ve bu tarz uygulamaların nasıl bir kazanç sistemi kurdukları hakkında fikir almanızı sağlar. Rakip analizi yapmadan uygulama işine girmenizi tavsiye etmem. Belki sizin uygulamanızın daha iyisi şu anda var ve 500bin indirmesi var. Eğer böyle bir durum söz konusu ise siz geri planda kalacaksınız. Reklam verip yukarı çıksanız bile yaptığınız uygulama diğer uygulamadan daha kötüyse sadık bir kullanıcı kitlesine sahip olmanız daha zor olacaktır.

Yenilikçi Olun

Sektörde yapılmayanı yapın. Yapılanı yapıyorsanız daha iyisini yapın. Yani kullanıcıların sizi tercih etmesi için onlara bir neden verin. Neden 3 yıldır mağazada olan 1 milyon indirmesi ve 4 yıldızı olan bir programı değil de sizin programınızı indirsin? Bu yüzden rekabette ayakta kalmak için yenilikçi olmaya çalışın. Mobil uygulamanızı tasarlayabileceğiniz en iyi şekilde tasarlayın. Bu strateji sizi öne çıkarmanın yanı sıra gelirlerinizi de olumlu bir yönde arttıracaktır.

Mobil Uygulama Yaparak Para Kazanma Yolları

Mobil uygulamalar ile para kazanmak çok farklı şekillerde olabilir. Günümüzde mobil uygulama kazançları çok yüksek boyutlara ulaştı ve buda markaların mobil uygulamada daha fazla yer almasını sağladı. Bu sayede sektör ayağa kalktı.

İşte size mobil uygulamalardan para kazanmanın 4 farklı yolu;

Uygulama İçinde Reklam Yayınlamak

Bu para kazanma modelinde uygulamanızı App Store veya Google Play Store’a ücretsiz indirilebilecek şekilde yüklersiniz. Uygulamanızı indirip giren kullanıcıların görüntülediği reklamlar üzerinden para kazanırsınız. Bu gelir modelini bir çok mobil uygulama para kazanmak için uyguluyor ve gerçekten de telefondan para kazanma için işe yaradığını söyleyebilirim. Seçeceğiniz reklam şirketinin spam olmamasına dikkat edin. Google AdMob’u kullanmanızı tavsiye ederim. Günümüzde neredeyse bütün mobil oyunlar bu reklamları kullanıyor.

Uygulama İçi Satın Alma Modeliyle Para Kazanmak

Günümüzde bir çok uygulamanın kullandığı bir modeldir. Bu modelde uygulamanızı mağazaya yine ücretsiz bir şekilde ekliyorsunuz. Kullanıcılar uygulamanızı ücretsiz bir şekilde indirip inceleyebiliyor. Fakat uygulama içi; sanal para , reklamları kaldırma , bazı program özelliklerinin eklenmesi gibi özellikleri para ile hizmete sunuyorlar. Örneğin Clash Of Clans‘ta paranız bitti ve oyun içi para almak istiyorsunuz. Bunun için gerçek para ödemek zorundasınız. Bu yöntemi neredeyse bütün mobil uygulamalar kullanıyor ve gelirlerinin büyük bir kısmını uygulama içi satın almalar sayesinde oluşturuyor.

Kullanıcılara Abonelik Hizmeti Sunarak Para Kazanmak

Mobil uygulama ile para kazanma yolları o kadar fazla ki; Bu yollardan birisi de kullanıcıya Abonelik hizmeti sunmaktır. Bu sistemde kullanıcıya belirli özellikler vererek programınıza haftalık , aylık veya yıllık bir şekilde üye olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kendinize düzenli bir gelir kaynağı oluşturabilirsiniz. Bence mobil uygulama para kazanma sisteminde en güzel işleyeni budur. Örnek verecek olursak Spotify ve Netflix gibi aylık üyelik gerektiren programları sıralayabiliriz. Kullanıcıların güvenlerini sağlamak ve Abonelik hizmetini aldığında neler olacağını açıklamak için onlara 7 gün ücretsiz deneme sürümü verebilirsiniz. Bu hizmeti çok fazla kişi kullanmıyor çünkü bu tarz bir içerikleri yok. Abonelik hizmeti için kullanıcıyı aylar veya yıllar boyunca uygulamanızda kalması için sebepler sunmalısınız. Yoksa uygulamanızı iki gün sonra siler ve bir daha hatırlamaz. Yukarıda da dediğim gibi yenilikçi olun ve yapılmayanı yapın yada yapılanın daha iyisini yapın.

Melek Yatırımcı Bulun

Son yılların gözdesi olan Melek Yatırımcı’yı şöyle tanımlayalım;

Melek yatırımcı parası olup fikirlere yatırım yapan insandır. Yani sizin aklınızda çok güzel bir uygulama var ve bunu hayata geçirmek istiyorsunuz. Bu projeyi hayata geçirmek için size para gerekiyor. Bu işi kurmadan önce ve ilerlemenizde yapacağınız her işlem size bir maaliyet oluşturacak. Eğer küçük bir uygulama yapmıyorsanız, sistem bu şekilde ilerleyecek. Bunun içinde elinizde yeterli birikim yoksa melek yatırımcılara başvurabilirsiniz. Melek yatırımcı size ortak olur ve sizin bu projeyi hayata geçirmeniz için gerekli maddi desteği sağlar. Fakat melek yatırımcıyı bu işe ikna etmek için elinizde gerçekten iyi bir proje olması gerekiyor. Onlara para kazandıran uygulamalar yapabileceğinizi ve bu iş için maddi desteğe ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Eğer proje başarıya ulaşırsa Melek Yatırımcı’ya vaat ettiğiniz şeyleri vermeniz gerekir.

Bir Uygulama İle Ne Kadar Para Kazanabilirsiniz?

Bu tamamen seçeceğiniz para kazanma stratejisine ve uygulamayı indiren kitleye bağlıdır. Tinder isimli date uygulamasının 50 milyondan fazla kullanıcı kitlesi var ve bu kitleden iki yöntem ile para kazanıyor.

İlk Yöntem;

Uygulama İçi Satın Alma; Tinder’ı indirip kullanmak ücretsizdir. Ama Tinder’da daha aktif olmak ve konum değiştirme gibi özellikleri etkinleştirmek için Premium üyelik satın almak gerekiyor. Bunun için uygulama sizden para talep ediyor. Bu sayede aylık olarak düzenli akış sağlayan bir gelir elde etmiş oluyor. Tinder günümüzde en çok kazanan mobil uygulamalardan birisidir. 2018 yılının ilk çeyreğinde 400 milyon dolardan fazla bir gelir elde etmişti.

İkinci Yöntem;

Reklamlar ile Para Kazanma; Tinder’da belli bir süre sonra otomatik olarak reklam çıkıyor ve Premium üyeliğiniz yoksa uygulama belirli bir süre aralığında size bu reklamları gösteriyor. Yani uygulama sizden her türlü para kazanmak istiyor. Bunu da değişik stratejiler uygulayarak güzel bir şekilde başarıyor.

Mobil Uygulamadan Para Kazanma Hakkında Sık Sorulan Sorular?

Mobil uygulama ne kadar kazandırır?

Bu çok değişkenlik gösteriyor. Örneğin Youtube’da izlediğim bir videoda 400 bin indirilmiş bir oyun sahibi sadece reklamlardan 8 ay boyunca 2200 dolar kazanmış. Bence 400 bin indirilen bir oyun için az bir tutar. Günde milyonlarca kişinin oynadığı Türkiye menşeili Peak Games oyunları; Toon Blast ve Toy Blast günde milyonlar kazanıyor. Zaten firma geçtiğimiz aylarda 1,8 Milyar dolara Zynga’ya satıldı ve Türkiye’nin ilk unicorn’u oldu. Yani bu işten milyar dolar kazanan şirketler de mevcut, 400 bin indirmeye 2200 dolar para kazanan insanda mevcut.

Android Uygulamadan Ne Kadar Para Kazanılır?

Günde 1000 ziyaretçinin olduğu bir mobil uygulamanız olduğunu varsayalım. Bu kullanıcılar uygulamanızda 30 dakika kaldığını düşünelim. Sadece reklam gelirleri sayesinde aylık ortalama 500-3000 TL arası bir gelir elde edebilirsiniz.

Mobil Uygulama Yapma Programları Neler?

Eğer kodlama bilmiyorsanız üzülmeyin. Sıfır kodlama ile android ve ios uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bunun için uygulama geliştiren kitler mevcut. Bunlardan bazıları

 • Appcase
 • Mobiroller
 • Googbarber
 • AppsGeyser
 • MIT App Invertor
 • Thunkable

Para Kazandıran Uygulama Yapıp Para Kazanabilir miyim?

Para kazanma uygulamaları genelde size bir görev verir ve bu görevleri tamamlarsanız size belirli bir ücret öderTelefondan para kazan gibi reklamlarını çok sık görebileceğiniz bu uygulamalar ile elbette ki para kazanabilirsiniz. Uygulama indirme başına kullanıcıya 30 kuruş verip Uygulama sahibinden 50 kuruş alabilirsiniz. Bir mobil uygulama yaparak para kazanmak, çok yöntemi olan bir eylemdir.

En Karlı Mobil Uygulamalar Nelerdir?

Mobil Uygulamalar yaparak para kazanan birisi bunun bütün yöntemlerini bilip bazılarını uygulamalıdır. Bilinen en karlı mobil uygulama sektörleri; Çevrimiçi müzik platformları, Oyunlar ve Video izleme uygulamalarıdır. Bu üç türde kullanıcıların etkileşimi yüksek olduğu için kazanılan para da yüksek oluyor.

En Mantıklı Mobil Uygulama Fikirleri Nelerdir?

Artık mağazalarda Candy Crush , Flappy Bird gibi binlerce oyun var. Ben şahsen bu tarz oyunlar yapmanızı istemem. En mantıklı mobil uygulama fikirlerini kendi açımdan şöyle sıralayalım;

 • Sağlık Uygulamaları
 • Spor Uygulamaları
 • Dil Öğrenme Uygulamaları
 • Yenilikçi Oyun Uygulamaları
 • Date Uygulamaları
 • Eğitim Uygulamaları

Mobil Uygulama Yapan Firmalar Var mı? Bunlarla Çalışabilir miyim?

Tabi ki var. Türkiye de bir çok firma bu işi yapıyor. İsim vermek istemiyorum kendiniz Google’da arayıp bulun ve onlarla çalışmak için bir iletişim numarası bırakın. Size dönüp ne tarz bir uygulama istediğinizi soracaklardır. Siz anlattıktan sonra ortalama bir bütçe çıkaracaklardır. Siz de kabul ederseniz uygulamanız hemen yapım aşamasına geçebilir.

Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?

Kodlama ve Görsel Tasarlama konularına hakim olmanız gerekiyor. Eğer bu konulara hakim değilseniz yukarıda verdiğim programlar ile Kodlama ve Görsel Tasarlama bilmeden de mobil uygulama yapabilirsiniz. Yani illa ki kodlama bileceksiniz diye bir kural yok. Bilirseniz yine sizin yararınıza olur.

Web Siteni Mobil Uygulama Yapma Mümkün mü?

Evet mümkün. Günümüzde bir çok web site zaten mobil uyumludur. Size sadece bir apk’ya site kodlarınızı girmek ve logonuzu eklemek kalıyor. Biraz kodlama bilginiz varsa kendiniz de halledebilirsiniz. Eğer yoksa profesyonel destek almakta fayda var.

Mobil Uygulama Geliştirme Programı Paralı Mı?

Android Studio gibi programları ücretsiz kullanma şansınız var. Eğer Kodlama bilmeden yapmak istiyorsanız bunu yapan siteler sizden bazı ücretler isteyecektir. Ücretsiz mobil uygulama yapma programları da var fakat uygulamalarınızı şifreliyorlar. Yani uygulamayı yaptıktan sonra bir değişiklik yapmak istediğinizde yapamıyorsunuz. Bunun için tekrar o programa gidip premium versiyonunu satın almanız gerekiyor.

Mobil Uygulama Yapıp Satmak Gelir Kaynağı Oluşturur Mu?

Tabi ki oluşturur. Eğer mobil uygulama yapmayı biliyorsanız bunu kazanca dönüştürebilirsiniz. Doğru bir pazarlama ile müşteri bulabilir hizmet satabilir ve ödeme alabilirsiniz. Satışı yaptığınız uygulamalarda sizin referansınız olacak ve bu sayede yeni kullanıcılar tarafından keşfedilmeniz daha olası bir hale gelecek. Telefon ile ürün desteği vermeyi unutmayın. Hangi alan olursa olsun herkes ile mutlaka olumlu konuşun. Zaman zaman satın alan müşteri sizi biraz gerebilir. Bu işi ücretli olarak yaptırdığı için ayrıca uygulaması kendisine göre oldukça değerli olduğu için onu dinleyin. Özellikle aynı gün içinde 50 kere arayan kişiler bile vardır. Tek başınıza başa çıkabileceğiniz kadar iş almaya özen gösterin.

App Store Uygulamalardan Yüzde Kaç Komisyon Alır?

App Store %30 Komisyon alır. Yani siz uygulamayı Apple Store’a paralı bir şekilde yüklerseniz gelirinizin %30’unu mağaza alacak. Bu uygulama içi satın almalarda da geçerlidir.

Google Play Store Uygulamalardan Yüzde Kaç Komisyon Alır?

Google Play Store’da %30 Komisyon alıyor. Geri kalan %70’lik gelir size veriliyor. Uygulamadan 10 bin TL ücret kazanırsanız bunun 3 bin TL’si Play Store’a gidiyor. Bu uygulama içi satın almalarda da geçerlidir.

Mobil Uygulama Geliştiricileri Ne Kadar Kazanıyor?

Mobil Uygulama geliştiricileri ülkemizde çok değeri bilinen bir meslek grubu değil. Yurtdışında kazançlar çok iyi olduğu halde Türkiye’de böyle bir durum söz konusu değil. Ama yine de kazanacağınız miktar kendinizi pazarlamanızla doğru orantılıdır. Doğru bilgileri bilip doğru yerlerden referans aldığınızda yüksek paralar kazanmanız çok da zor değil.

En Fazla Parayı Hangi Mobil Platform Kazandırır?

İkisinin de çok büyük kullanıcı kitlesi olsa da Apple kullanan insanlar uygulamalara daha fazla para harcıyor. Bu yüzden App Store’dan kazanacağınız miktar daha fazla olacaktır. Fakat orada da şöyle bir problem ortaya çıkıyor Dünyada en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android’tir. Bu yüzden Apple’da 7 kişiye uygulamanız gösteriliyorsa Android’te 10 kişiye gösterilecek ve daha çok etkileşim alacaksınız. İkisinin de birbirlerine karşı avantajları ve dezavantajları bulunmakta.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu