İnternetten Para KazanmaAffiliate Marketing

Telegramdan Para Kazanmak

Bu yazımızda sizlere Telegram nedir , Telegramdan para kazanmanın yolları gibi bilgilerin cevaplarını vereceğim. Ayrıca Telegram kanalınızı nasıl oluşturabileceğinizi ve nasıl tanıtımını yapabileceğiniz hakkında sizlere güzel ipuçları vereceğim.

Telegram bulut tabanlı bir mesajlaşma uygulamasıdır.Kısa süre içinde çok popüler bir hale geldi. Hem masaüstü bilgisayarınızda hem de telefonlarınızda güvenle kullanabileceğiniz açık kaynaklı bir yazılımdır. Whatsapp gibi mesajlaşmalarınızı takip etmiyor ve mesajlaşırken size bilgilerinizin 3. taraf kişilere gitmeyeceğine dair garanti veriyor.

Telegram kullanıcıların basit ve ücretsiz bir şekilde kanal oluşturmasına izin verdiği için internetten para kazanma konusuna hevesli insanlar soluğu telegram’da almaya başladı.Ayrıca uygulamada reklam gösterilmemektedir.

İşte Telegram’a dair bazı istatistikler

 • Günde yaklaşık 15 milyar mesaj gönderiliyor.
 • Uygulama reklam için hiçbir bütçe harcaması yapmadı.
 • Kullanıcıların %85’i android cihaz kullanıyor.
 • Şu anda 13 dilde hizmet veriyor(Gün geçtikçe yeni dil destekleri gelebilir.)
 • Kullanıcıların 3’te 2 si erkektir.
 • En büyük yaş grupları 25-34 ve 18-24 yaş gruplarıdır.

Peki telegramı internetten para kazanma konusunda bu kadar etkin yapan şeyler neler?

İlk olarak uygulamada kesinlikle reklam barınmamaktadır. Bu kullanıcı için oldukça hoş bir özellik.Günümüzde artık kimse reklamları görmek istemiyor ve bu reklamları görmemek için eklentiler bile kullanıyorlar. Telegram bu konuda güzel bir deneyim sunuyor. Telegramdan para kazanma yeni yeni gelişen bir strateji olduğu için bu sektörde çok rekabet yoktur. O yüzden başarı şansınız diğer yöntemlere göre daha fazladır. Kullanıcılarla birebir iletişim kurduğunuz için size güvenleri artar ve bu sayede güvenilirlik kazanırsınız. Bu işinize çok yarayacak. Telegram pazarlamacıların programda içerik oluşturmasına ve takipçilerine paylaşmasına olanak tanır. Milyon aboneli telegram kanalları her gün bu işten 1000 lerce dolar para kazanıyor.

Pazarlama stratejisi belirleyerek bir Telegram botu açabilir ve müşterilerle otomatik mesaj sayesinde iletişime geçebilirsiniz.Anlık bildirim özelliği sayesinde kısa bir süre sonra kanalınızdaki bir çok kişiye aynı içeriği gösterebilirsiniz. Şimdi gelelim Telegram Kanalı oluşturmaya.

Eğer Telegram Kanalınız yoksa bu uygulamadan para kazanamazsınız. Nasıl Telegram Kanalı açabileceğinizi size aşağıda detaylı bir şekilde anlattım lütfen takip edip sizde aynısını uygulayın.

Telegram>Sol Üstteki Buton>Yeni Grup

Burada Kanalımızın Adını,Açıklamasını,Resmini seçiyoruz ve Sağ Üstteki tik işaretine tıklıyoruz.

Ardından Kanalımızın Açık veya Gizli olacağına karar veriyoruz. (Bu tamamen size kalmış. Eğer kullanıcılarım instagramdaki sayfamdan gelsin başkasını istemiyorum derseniz gizli yapabilirsiniz.)Fakat elinizde belirli bir kullanıcı profili yoksa açık yapmanızda fayda var. Bu sayede insanlar Telegramda sizin grubunuzu keşfedip katılabilir ve daha fazla kişiye erişebilirsiniz.

Tik işaretine basarak kanalımızı oluşturuyoruz.

İşte bu kadar!! Artık bir telegram kanalımız var

Telegram Kanalımı Nasıl Büyütebilir ve Tanıtabilirim?

Telegram kanalımızı kurduk. Şimdi sıra bu kanalı büyütmek için gerekli olan ipuçlarında. İşte size kanalınızı büyütmek için bazı ipuçları.

 • Spesifik isimler kullanmaktan sakının.Kolay ve akılda kalıcı sayfa isimleri kullanmaya özen gösterin. Taklitçi olmayın.
 • Logonuz ilgi çekici olmalı. İnsanlar karanlık logoları artık sevmiyor. Açık tonlarda logolar kullanmaya özen gösterin.
 • Markanızın hakkındaki avantajları kanalın açıklama kısmında belirtin.
 • Hedef kitlenizle uyum içinde olan ve onların tam istediği şekilde içerikler paylaşmaya özen gösterin.
 • Fotoğraflar ve videolar ile anlattıklarınızı destekleyecek dosyalar eklemeyi ihmal etmeyin.
 • Günde 20 kere paylaşım yapmayın. Bu kullanıcıyı sıkar ve kanalınıza zarar verir. Günde 2-3 kere paylaşım atmak yeterli.
 • Kanalınızda konu ile alakasız içerikler bulundurmamaya dikkat edin. Bunlar kullanıcı deneyimi açısından çok önemli.
 • Kanalınızı sosyal medya platformlarında ve forum sitelerinde tanıtın(Telegram kanal tanıtımı için özel forum siteleri mevcut.)
 • Eğer blogunuz varsa telegram kanalınızı orada tanıtın
 • Kanalınızda çekilişler düzenleyin. Takipçileriniz bir arkadaşını getirsin ve etkinliğe katılsın. Belki 50 TL’lik bir hediye vermek durumunda kalırsınız fakat bu çekilişin size getireceği kullanıcılar emin olun size daha fazlasını kazandırır.
 • Katıldığınız sohbet odalarında ve sosyal medyadaki konuşmalarınızda sayfanızı tanıtmayı ihmal etmeyin.
 • Kanalınızı herkese açık yapın ve etiketler ile kişiselleştirin.

Telegramdan para kazanmak için neler yapmalıyım?

Kanalınızda reklam veya ücretli içerik yayınlayın.

Telegram’da ücretli reklam yok fakat firmalar telegramdaki kullanıcı kitlesini seviyor ve telegram sayfalarına reklamlar veriyor.Sizde Telegram kanalınızda bu ücretli reklamları tanıtabilir ve bu sayede telegram para kazanma sistemine bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz.Fakat kurduğunuz Kanal ile ilgisiz bir reklam yapmayın. Örneğin; Bebekler ve Anneleri isimli kanalınızda Halı saha ayakkabısı reklamı yapmayın. Bu davranış kullanıcılarınızı kaybetmenize neden olur.

İnsanların Gizli Kanalınıza Katılması Karşılığında Ücret Talep Edin.

Telegram para kazanmak için güzel bir mecra. Bu para kazanmanın yollarından birisi kullanıcıları sayfanıza belirli ücret karşılığında almaktır. Abone sistemi gibi. Bu sistem şöyle çalışır; Elinizdeki çok değerli bir veri veya bilgiyi Telegram sayfanızda paylaşırsınız. Bu bilginin reklamını sosyal medya platformlarında yaparsınız. İnsanların ilgisini çekmeye başlarsanız size ücret konusunda çok sıkıntı çıkarmazlar. Ama bunun için gerçekten elinizde değerli bir bilgi olmak zorunda. Bu tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Tabi hayal ettiğiniz şeyin bir alıcısı olması gerektiğini unutmayalım.

Ürünlerinizi Tanıtın ve Gelen Satışlardan Para Kazanın.

Telegramdan nasıl para kazanabileceğiniz sorularını biraz giderdik değil mi. Şimdi daha güzel şeylerden bahsedeceğim. Yazının buradan sonraki kısmı size para kazanma konusunda daha başarılı çözümler sunacak.

Eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız kesinlikle bir Telegram Kanalı oluşturun. Eğer Erkek Giysileri satıyorsanız kanalınıza yukarıdaki verdiğim taktiklerle Erkek Giysileri ile ilgilenebilecek kişileri çekin. Diyelim ki çok takipçili bir telegram sayfanız var ve bu kişilere ne satacağınızı bilmiyorsunuz. İşte size bir ipucu; Takipçilere özel anketler hazırlayın. Telegram’da böyle bir özellik mevcut. Örneğin Hangi ürün daha çok dikkatinizi çeker diye bir anket oluşturup, Çocuk Giyim,Erkek Giyim,Kadın Giyim,Tesettür Giyim gibi seçenekler belirleyebilirsiniz. Bu sayede kullanıcılarınızın hangi kategori ile ilgilendiğini keşfedebilir ve içeriklerinizi buna göre düzenleyebilirsiniz.

Affiliate Marketing(Satış Ortaklığı Programı)

İşte size anlatmak için sabırsızlandığım bir konu.

Affiliate Marketing yapmanın ne olduğunu merak edenler, Affiliate Marketing Nedir? Ne Değildir? isimli yazımızı inceleyebilir. Kısaca anlatmak gerekirse başkasının ürününe müşteri bularak komisyon kazanma işlemine denir. Belirli internet siteleri ürünlerini satmanız için sizlere komisyon verir.

Türkiye sınırları içerisinde üye olup para kazanabileceğiniz Affiliate Marketing sistemi ile çalışan internet sitelerini yazıyorum. Hazır mısınız?

 • ReklamAction
 • GelirOrtakları
 • Admitad

Bu programlar sayesinde Türkiye’deki bir çok E-Ticaret sitesinin ürünlerini pazarlayabilir ve ödeme alabilirsiniz. Ürünlerini satabileceğiniz bazı siteler.

 • Trendyol
 • N11
 • Gittigidiyor
 • Boyner
 • Koton
 • Mavi
 • Defacto
 • Ebebek
 • Superstep

Ve daha ismini sayamadığım 300’e yakın Türkiye’nin en popüler E-Ticaret sitelerinin ürünlerinin reklamını Telegram’da yapabilir ve %2’den %20’lere kadar komisyon kazanabilirsiniz.

Şimdi sizlere Gelirortakları’na bağlı bir siteden ürün linki alıp Telegram grubunda paylaşmayı göstereceğim.

Trendyol Affiliate için ürün seçimi

Ben Trendyol’dan bir ürün seçtim ve bu ürünü Telegram Kanalımda paylaşmak ve bu Kanal üzerinden bu ürünü satın alanlardan komisyon kazanmak istiyorum. Bu yüzden gördüğünüz gibi ürünün adresini kopyaladım.Şimdi Trendyol’dan çıkıp Gelirortakları.com’a giriş yapıyoruz.

Gelirortakları.com’a giriş yaptığımızda bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılıyor.Burada Deeplink Generator’u seçiyorum.

Burada Kampanyalar butonuna tıklayıp Trendyol’u seçiyoruz ve göster diyoruz ve ‘Deeplink URL’ yazan kısma mağaza linkimizi yapıştırıyoruz.

Ardından ‘Deeplink Oluştur’ diyoruz ve Tracking Link’te yazan kodu kopyalıyoruz. Bu kod artık bizim Affiliate linkimiz. Bu link üzerinden satış yapılırsa size komisyon olarak yazılır.

Affiliate Linkimizi oluşturduk.

Bingo! İşte bu kadar basit ve zevkli.

Telegram Botları Oluşturmak ve Bunları Satmak.

Eğer Telegram’da bot oluşturabiliyorsanız belirli markalar için bu işi yapabilir ve karşılığında para kazanabilirsiniz. Daha Fazla göster derseniz şöyle açıklamak isterim;Bir giyim markası size geldi ve Telegram Bot ihtiyacı olduğunu fakat bu işi nasıl yapacağını bilmediğini söyledi. Sizde bu kişiye belirli bir ücret karşılığında bu işi seve seve yapacağınızı söylediniz. İnternetten birkaç teknik bilgi öğrendikten sonra Bot yapabilir ve Telegram üzerinden para kazanma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telegram Kanalları Oluşturup Satmak

Eğer Telegram kanalı kurma daha sonra takipçi kazanma konusunda iyiyseniz para kazanma konusunda bir adım öndesiniz. Otomatik olarak Telegram kanalları oluşturup bunları başkalarına satabilirsiniz. Örnek;Affiliate Marketing isimli bir sayfayı affiliate marketing ile uğraşan birisine rahatlıkla satabilirsiniz.

Markaların Telegram Danışmanı Olabilirsiniz.

Markaların Telegram hesaplarını yönetmelerine ve tanıtmalarına yardımcı olabilirsiniz.Bunun için marka ile ilgili içerikler oluşturmalı ve bunları günün belirli saatlerinde yayınlamanız gerekir. Reklamverenler ve Müşterilerle telefon üzerinden iletişime geçmeniz gerekebilir. Zaten danışman dediğimde bunu kast etmiştim.

Web sitenize(Blogunuza) Trafik Çekmek

Web sitenizin, blogunuzun veya Youtube hesabınızın trafiğini arttırmak için Telegram’ı kullanabilirsiniz. Yeni bir içerik yayınladığında Kanalında paylaşabilir ve kullanıcıları sitenize çekebilirsiniz. Eğer siteniz Adsense reklam modülünü kullanıyor ise bu trafik size bir zaman sonra kazanç olarak geri dönecektir.

2020’de Telegramdan Para kazanabilir miyim?

Aslında Telegram’dan bitcoin ve link kısaltma sistemiyle de para kazanılır. Fakat ben size o yolları göstermek istemedim.Çünkü 1000 tıklamaya 2 dolar kazanmanızı istemiyorum.

Elbette Kazanabilirsiniz.Fakat bu konuda istikrarlı olmalısınız. Kolay gibi gözükür, fakat 2 gün deneyip bırakmakla olmaz. Her gün içerik oluşturmalı ve her gün Kanalınıza kullanıcı kazandırmalısınız. Gerekirse kullanıcıları e posta aracılığı ile bulun ve otomatik oynatma sistemiyle kullanıcılara mail yollayın. Onlara üyelik formları yollayın. Kanalınıza görüntüleme sağlatın. Ne yaparsanız yapın ama bir şekilde onlara ulaşın ve kanalınızı onlara tanıtın. Eğer bilmiyorlarsa telegram nedir canlı canlı öğretin. Ama ilk önce siz telegram nedir onu öğrendiğinizi farz ediyorum. Para kazanma konusunda aklınızda takılan herhangi bir nokta kaldıysa yorum olarak belirtin. Sizin için bütün soruları cevaplayacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu